Do czego stosuje się kaski ochronne?

Kaski ochronne wymagane są przy rozmaitych rodzajach pracy i stanowią ochronę głowy, która jest najbardziej narażoną na uszkodzenia częścią ciała, której uraz często okazuje się fatalny w skutkach. Dlatego przepisy definiują dokładnie, w jaki sposób należy ją chronić i przed jakimi kontuzjami powinna być zabezpieczona.

Podstawową ochroną jaką zapewniają kaski jest ochrona przed uderzeniem materiału w głowę. Jest to szczególnie ważne na budowach, gdzie pracownicy są cały czas narażeni na podobne syniebieski_Helmtuacje. Dlatego w takich warunkach pracy kask jest wyposażeniem nieodzownym i wymaganym wedle przepisów bezpieczeństwa. Nawet uderzenie niewielkiego przedmiotu w głowę z dużej wysokości może skończyć się poważnymi uszkodzeniami czaszki, a co za tym idzie także mózgu i może prowadzić do śmierci.

Kaski ochronne są także stosowane w przypadku robót na wysokościach. Stanowią one ochronę przed upadkiem, zabezpieczając w tym wypadku przede wszystkim kręgi szyjne. Dzięki obłej konstrukcji siła uderzenia nie oddziałuje bowiem na nie, a jest odpowiednio rozkładana na proces przesuwania się i upadku ciała na jedną lub drugą stronę. Dlatego nawet delikatny kask stanowi rodzaj koła, które sprawia, że głowa nie zostaje „wbita” w ziemię.